Aby poruszać się samochodem i być pewnym, że wszystko w nim działa i żeby być bezpiecznym w trakcie jazdy to regularnie robimy przeglądy techniczne. Analogicznie wygląda sytuacja z naszym zdrowiem, a w szczególności kiedy trenujemy i chcemy, aby nasz silnik pracował jak najlepiej i bez żadnych usterek
👉🏻 ZOBACZ TAKŻE „Diagnostyka laboratoryjna triathlonisty, cz. 1.”
Kontrolne badania powinniśmy robić:
• 1x w roku – w przypadku osób rekreacyjnie uprawiających sport
• 2x w roku – w przypadku osób amatorsko uprawiających sport
• 4x w roku – w przypadku osób uprawiających sport na wysokim poziomie amatorskim oraz wyczynowym.
Oczywiście, niektóre z badań wystarczy wykonać raz na rok lub rzadziej, a niektóre kilka razy w roku, bo zmiany niektórych parametrów mogą nastąpić dość szybko, a jeśli mają one wpływ na nasze zdrowie, mają tym samym wpływ na naszą wydajność na treningach czy zawodach.
Zasady:
• najlepiej badania wykonywać w jednym miejscu, aby mieć na bieżąco historię badań. Jako trener wymagam, aby każdy z ostatnich trzech lat miał wyniki badań, żeby można było je porównać w razie potrzeby.
• na badania idziemy po dniu wolnym lub lekkim dniu treningowym! Rano pijemy tylko szklankę wody (więcej – krew będzie rzadka i zostaną zaniżone parametry. Mniej – krew będzie gęsta i zostaną zawyżone parametry)
Dla osób rekreacyjnie trenujących, to oznaczenie R. Dla osób amatorsko uprawiających sport – A, a dla wyczynu – W W nawiasie podałem też uwagi.
R A W Badania po okresie roztrenowania, przed przystąpieniem do okresu bazowego nowego sezonu:
2. USG żył Dopllera
4. EKG wysiłkowe*
W Badania kontrolne 2-3 miesiące po rozpoczęciu przygotowań:
W Badania kontrolne 2-3 miesiące po rozpoczęciu przygotowań:
To teraz rachunek sumienia! BADACIE SIĘ ODPOWIEDNIO CZĘSTO?