Diabeł tkwi w szczegółach. Ale jeśli się nimi zajmiemy i poprawimy rzeczy z pozoru nieistotne, to trening na wodach otwartych będzie nie tylko efektywniejszy, ale także przyjemniejszy, co w konsekwencji pozwoli na osiąganie lepszych wyników na zawodach!
*Jeśli wolisz oglądać zamiast czytać, na dole, pod artykułem znajdziesz video.
👉🏻 ZOBACZ TAKŻE „3 metody NAWIGACJI na OPEN WATER”
1. Bezpieczeństwo
Dbaj o swoje bezpieczeństwo i widoczność. Zawsze pływaj z bojką, nawet jeśli czujesz sie pewnie. ważne abyś byl widoczny, zwłaszcza na większym zbiorniku, byl widoczny dla innych użytkowników akwenu.
2. Przyzwyczaj się do temperatury i panujących warunków.
Jesli woda jest chłodna spokojnie wejdź do wody, zanurz ciało, nabierz nieco wody do środka pianki, zacznij płynąc z głowa w gorze stopniowo co kilka ruchów ja zanurzaj, aż do przejścia do pełnego kraula i docelowego tempa.
3. Na rozgrzewce pływackiej dodaj inne style, przede wszystkim grzbiet.
Pozwoli to piance lepiej się ułożyć na ciele. Pamiętaj też, że rozgrzewka na lądzie w przypadku pływania na wodach otwartych odgrywa większą rolę.
4. Korzystaj z wazeliny lub preparatów takich jak trislide.
Dzięki temu unikniesz otarć w newralgicznych miejscach jak szyja, a na samych zawodach dzieki posmarowaniu części przedramion i nog łatwiej zdejmiesz piankę.
5. Używaj rękawiczek do zakładania pianki.
Unikniesz uszkodzeń neoprenu paznokciami, zwłaszcza kiedy się spieszysz lub zakładasz piankę na mokre ciało. Przy wkładaniu nóg możesz tez wykorzystać reklamówkę foliowa, aby łatwiej pianka przeszła i stopa o nic nie zahaczyła
6. Nawiguj!
Dla przeciętnego triathlonisty treningi open water stanowią w ujęciu rocznym jedynie urozmaicenie treningów pływackich. Wykorzystaj ten czas na naukę nawigacji.
7. Zwróć uwagę na wysoką kadencję.
W skrócie, pływanie na wodach otwartych lubi wysoką frekwencję ruchów. Im trudniejsze warunki, tym wyższa frekwencja nam się opłaci.
8. Przećwicz charakterystyczne elementy, które są na zawodach.
Start z wody, start z brzegu, wybieg z wody, pływanie w nogach, omijanie bojki. Wszystko też zalezy od możliwości, jakie mamy na akwenie i czy ktoś z nami robi trening. Pamietajmy, aby przed ćwiczeniem wbiegu/wybiegu sprawdzić dno, żeby nie było kamieni, muszli czy innych przedmiotów mogących zranić stopę.
9. Sprawdzony i dobrze dobrany sprzęt.
Chyba nie ma nic gorszego niz zaparowane lub przeciekające okularki na open water. Takie rzeczy znacząco obniżają jakość wykonywanego treningu.
10. Na koniec treningu nabierz wody do czepka.
Po dojściu do samochodu będziesz miał czym opłukać nogi z piasku.
11. Po treningu zadbaj o szybkie przebranie się.
Nawet w ciepły dzień, ale przy treningu w zimnej wodzie pamietajmy o ciepłych ubraniach, ciepłych skarpetach i czapce. W takim wypadku zadbaj również o coś ciepłego do picia i posiłek regeneracyjny. Podczas pływania w chłodnej wodzie zużywasz bardzo duzo energii .