5 rzeczy, na które zwrócić uwagę przy wyborze butów kolarskich

utworzone przez | cze 5, 2020 | 0 komentarzy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów kolarskich? Niezależnie czy wybieramy je do triathlonu czy też na szosę musimy zwrócić uwagę na te same rzeczy, jedynie niektóre parametry będą mniej lub bardziej istotne w zależności od wybranego przez nas zastosowania.

*Jeśli wolisz oglądać zamiast czytać, to na Instagram TV @maciej_bodnar_triathlete znajdziesz video.

👉🏻  ZOBACZ TAKŻE „Kolarskie buty szosowe czy triathlonowe?”

Poniżej 5 punktów z najistotniejszymi rzeczami, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie:

1. Komfort. W bucie musimy czuć się komfortowo. Nie wyobrażam sobie robienia treningów kiedy po 5’ czuję w bucie ucisk lub dyskomfort. Po pierwsze nie będziemy czerpali wtedy z jazdy przyjemności, po drugie nie skupimy się na zadaniu, a w skrajnym wypadku możemy złapać nawet kontuzję.

2. Trzymanie nogi. Bardzo ważne aby but dobrze trzymał stopę, nie może ona nam latać podczas obrotu korbą, a jednocześnie nie powinniśmy czuć ucisku w jednym miejscu tylko zapięcie powinno równomiernie trzymać całą stopę lub być podzielone na segmenty z osobna regulacja każdego z nich.

3. Sztywność podeszwy. Im sztywniejsza tym lepsza. Wtedy energia jaką generujemy nie ucieka, a jest bezpośrednio przekazywana dalej. Producenci stosują często swoje indeksy sztywności i warto zerknąć na nie podczas zakupu obuwia.

4. Waga. Im lżejsze tym lepsze. Znacznie przyjemniej i łatwiej nam się pedałuje w lekkich butach niż w topornych. Warto zwrócić uwagę, żeby wraz z redukcją wagi buta producent jednocześnie zadbał o sztywność, dobre trzymanie i żywotność takiego modelu.

5. Cena. Cena powinna być uzależniona od powyższych parametrów. Wtedy wiemy za co płacimy. Jednak jeśli but jest drogi, ma słabe trzymanie, uwiera nas, podeszwa jest średniej sztywności, a waga niczym nie zaskakuje, to nie widzę powodu, aby przepłacać za taki model tylko dlatego, że ma ładny kolor 🙂

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary