Najlepsze imprezy triathlonowe w Polsce

utworzone przez | lut 4, 2022 | 0 komentarzy

Nasz subiektywny ranking na najlepsze imprezy triathlonowych w Polsce. Czemu subiektywny? Ranking powstał na bazie opinii czytelników newslettera MBC, którzy niejeden triathlon mają już za sobą. Jeśli szukasz zawodów triathlonowych, na które warto się zapisać, jesteś w najlepszym miejscu. Czytaj dalej.

Najlepsze imprezy triathlonowe w Polsce 

Ranking został sporządzony na podstawie Waszych głosów oddanych w ankiecie na Instagramie (wrzesień-październik 2021) na temat startów w zawodach triatlonowych. Prawie 600 głosów, ponad 70 komentarzy i kilkanaście wiadomości pozwoliły nam przygotować ranking najlepszych imprez triathlonowych w Polsce. Wyniki poniżej. Jeśli jednak chcesz poznać więcej szczegółów na temat najlepszych imprez triathlonowych w kraju, zapraszamy do dalszej części artykułu.
 1. Enea Bydgoszcz Triathlon
 2. Cykl Garmin Iron Triathlon
 3. Castle Malbork Triathlon
 4. Cykl Greatman
 5. Triathlon Wolsztyn
 6. Cykl Triathlon River
 7. Ironman Gdynia
 8. Ironman Warszawa
 9. Ocean Lava Bydgoszcz-Borówno
 10. Cykl Triathlon Energy
 11. Susz Triathlon
 12. Challenge Gdańsk
 13. Calisia Triathlon
 14. Duathlon Czempinman
 15. Triathlon Kozienice
 16. Bezkonkurencyjna Bydgoszcz!

Jeśli przygotowujesz się do zawodów triathlonowych, mogą Cię zainteresować trendy trenerskie na rok 2022. Znajdziesz je TUTAJ. 

Enea Bydgoszcz Triathlon – najlepsza impreza triathlonowa w Polsce

Enea Bydgoszcz Triathlon znalazła się zdecydowanie na pierwszym miejscu. Wcale nie powinno to nikogo dziwić, gdyż zawody pod wieloma względami reprezentują wyjątkowo wysoki poziom, a sami organizatorzy czerpią wzorce bezpośrednio z najlepszych europejskich startów. To nie tylko sam start triathlonowy, ale prawdziwe święto triathlonu w Bydgoszczy, podczas którego jest organizowanych wiele mniejszych wydarzeń. Zawody, mimo że są największe w Polsce, to stawiają na rodzinny charakter i zapewniają dobre warunki do kibicowania, bogatą strefę gastronomiczną i inne atrakcje. Dla zawodników ważne jest to, że wszystkie elementy są precyzyjnie przygotowane i pod kątem organizacyjnym naprawdę ciężko się przyczepić. Jest jednak minus, na który często zwracaliście uwagę — niedomierzona trasa i pokaleczone nogi przy wejściu/wyjściu z wody. W tym roku planowane są jednak zmiany w trasie, więc warto ten start rozważyć, zwłaszcza jeśli wcześniej tam nie startowałeś!

Garmin Iron Triathlon – niezawodność w całej krasie

Firma Labosport, czyli organizator Garmin Iron Triathlon (GIT), to ludzie, którzy zjedli na triathlonie zęby i doskonale wiedzą co zrobić, aby impreza była udana. Sam cykl GIT jest najstarszym triathlonowym cyklem w Polsce, który obchodził w zeszłym roku swoje dziesięciolecie. To tutaj narodziła się popularna ćwiartka. To, co charakteryzuje GIT to na pewno dokładnie domierzone i dobrze zabezpieczone trasy oraz sprawdzone procedury zawodów. W razie sytuacji kryzysowej możliwe jest przepisanie pakietu czy zmiana startu. Mają fajne podejście do zawodnika i szukają najlepszego rozwiązania. Minusem są na pewno zdecydowanie uboższe bufety niż przed pandemią, na co często skarżyli się zawodnicy z 1/2IM. Mowa tu nie tylko o strefie finiszera, ale o bufetach na trasie, które prawie nic nie oferowały. Kolejny minus – przy popularniejszych startach w cyklu występował problem draftingu.

Klimatyczny Castle Malbork Triathlon

Malbork to trzecia w kolejności najlepsza impreza triathlonowa w Polsce.  Również organizowana jest przez Labosport. Poza plusami, które wymieniłem przy okazji GIT dochodzi tutaj jeszcze wyjątkowy klimat. Nie ma chyba osoby, której nie przejdą ciarki kiedy pod Zamkiem Krzyżackim w mglisty wrześniowy poranek kiedy usłyszy Bogurodzicę przy odpalonych racach z myślą, że zaraz zmierzy się z dystansem Ironmana. Jeśli szukasz klimatycznego startu, to koniecznie zajrzyj do Malborka. Pamiętaj jednak, że wrześniowy termin to często kapryśna pogoda (wiatr, deszcz i chłód), do tego bieganie wokół zamku po nierównej nawierzchni nie dla każdego jest najprzyjemniejszą rzeczą.

Najlepsze imprezy triathlonowe – miejsca poza podium

Bardzo często oprócz najlepszych imprez triathlonowych, które znalazły się w czołówce tego rankingu, polecaliście też mniejsze zawody.
Z kameralnych startów bardzo polecacie Pniewy, Lipiany, Wolsztyn, Kozienice, Cekcyn i Kurzętnik.
Z większych startów polecacie jeszcze Challenge Gdańsk, Susz, Ocean Lava Borówno.
Cykl Greatman to świetny lokalny cykl z wymagającymi trasami biegowymi, ale jednocześnie z szybkim rowerem. Ogromny plus dla organizatora za walkę z draftingiem (porządku pilnują m.in. sędziowie na rowerach).

Nie obyło się też bez imprez pełnych niesmaku. 

Najwięcej kontrowersji zebrały starty pod szyldem Ironmana. Zarzucaliście im słabe bufety (Gdynia), bardzo słabą komunikację z zawodnikami, brak odpowiedzi ze strony organizatora na maile, brak możliwości przepisania pakietu, słabo działający tracker, mało punktów pomiarowych, ogromny drafting (Warszawa), brak reakcji sędziów na niedozwolone zachowania oraz wysokie wpisowe. Niejednokrotnie otrzymywałem porównanie IM w Polsce do zawodów IM w Niemczech i Austrii i przepaści, jaka między nimi jest. Z plusów to na pewno świetni wolontariusze oraz dobrze zabezpieczona i widoczna trasa. 

Podsumowując, w Polce mamy naprawdę sporo świetnych imprez, w których warto wziąć udział. Trzeba jednak trzeba wybrać mądrze, żeby się nie zniechęcić, szczególnie podczas pierwszego startu.

Mamy nadzieję, że ten RANKING pomógł Ci trochę w podejściu decyzji o startach w zbliżającym się sezonie 2022. 

* Tekst pochodzi z mailingu Szkoły Triathlonu

Subskrybenci otrzymują wartościowe treści jako pierwsi, na stronie pojawiają się one kilka miesięcy później. Jeśli chcesz w pierwszej kolejności otrzymywać merytoryczne artykuły, kliknij poniżej. 

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary