Zrobię to! Jak przedstartowe rytuały pomogą Ci na zawodach?

utworzone przez | kwi 28, 2022 | 0 komentarzy

Największe gwiazdy sportu przed każdymi zawodami, meczem czy startem odczuwają ogromną presję ze strony kibiców, sponsorów, mediów, a jednak dają radę wejść w tryb „WYGRAM TO!”. Jak to się dzieje i jaką rolę odgrywają rytuały przedstartowe?

👉🏻 ZOBACZ TAKŻE „12. PORAD przed DEBIUTEM w triathlonie”

Rafael Nadal i jego rytuały

Jakie są rytuały przedstartowe hiszpańskiego tenisista, uważanego za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny?

  •  zimny prysznic przed meczem, 🚿
  •  butelki z wodą i izotonikiem ułożone obok siebie, po lewej stronie krzesła, etykietami zwróconymi w stronę kortu, 🥤
  • przed serwisem Nadal zakłada włosy za ucho, przeciera nos, poprawia koszulkę i poprawia spodenki (w konkretnej kolejności) 👕 

Czy wpływa to bezpośrednio na jakość serwisu czy może ustawienie butelek wprowadza jakąś magię? NIE 😊 Zatem czemu to wszystko służy?

 

Sens rytuałów przedstartowych

Rytuały przedstartowe to stałe punkty każdego występu, które pozwalają zawodnikami odpowiednio nastroić się mentalnie. Stałość, niezmienność wykonywanych czynności wzmacnia poczucia pewności siebie, kontroli sytuacji oraz pozytywie wpływa na skupienie. Łatwiej przecież działać w schemacie niż za każdym razem ogarniać chaos, co pewnie znasz z życia codziennego. Rytuały dają poczucie luzu i spokoju.

Rytuały mają ogromną moc, jeśli chodzi o pewność siebie. Są to czynności, które zawsze wychodzą, nie są skomplikowane, ale występują w ustalonym porządku, są znane i nic nie może Cię zaskoczyć. Dzięki temu jesteś spokojniejszy i wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z sytuacją!

 

Maciej Bodnar – rytuały 🛠

Ja osobiście przed zawodami mam zawsze tak samą wyglądającą rozgrzewkę i zawsze jem to samo śniadanie przedstartowe. Odkładając rower do strefy zmian, wykonuję te same czynności. Jem żel energetyczny na 10 minut przed startem. Smaruję łańcuch zawsze tym samym woskiem ogniwo po ogniwie. Okularki zawsze nakładam na czepek.

To daje mi poczucie spokoju, ale każdy może mieć swoje własne rytuały, do czego zachęcamy. 🙂

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary