Sen głęboki i jego wpływ na wyniki sportowe

utworzone przez | mar 21, 2022 | 0 komentarzy

Sen jest nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania człowieka. Badania pokazują, że w ciągu swojego życia przesypiamy około 20 lat. Dlaczego więc nie pochylić się nad tematem lepszego zasypiania i nie poprawić jego parametrów, które realnie przełożą się na wyniki sportowe i lepsze efekty w pracy?

👉🏻 ZOBACZ TAKŻE „Najlepsza regeneracja to sen”

💤 Długi sen nie jest gwarancją komfortowego wypoczynku, po którym obudzimy się wypoczęci i pełni energii. Odpowiednie wykorzystanie faz snu to klucz do zrozumienia skomplikowanych procesów regeneracyjnych.
Czym jest sen głęboki? 🤔

Sen głęboki jest jednym z 4 etapów snu, przez które przechodzisz każdej nocy. Sen głęboki ma szczególne znaczenie dla osób trenujących, gdyż właśnie w tej fazie organizm najbardziej się regeneruje. Przy obecnej technologii większość sportowych zegarków czy opasek monitorujących parametry życiowe śledzi również Twój sen i jego fazy. Dlatego przy odrobinie zaangażowania z powodzeniem możesz wpłynąć na jakość swojej regeneracji.

Korzyści ze snu głębokiego 👌🏼

W trakcie snu głębokiego Twoje mięśnie się rozluźniają, tętno i częstość oddechu spadają, ciężko jest się wybudzić będąc w tej fazie. Zazwyczaj pierwszy okres głębokiego snu w nocy trwa zazwyczaj między 45-90′ i wraz z upływem nocy ten czas się skraca w kolejnych cyklach. Z reguły przechodzisz przez 3-5 takich cykli. To podczas tej fazy wydziela się 95% hormonu wzrostu.

Co jeszcze dzieje się w tej fazie?
* poprawia się działanie układu odpornościowego, 🤒
* zwiększa się przepływ krwi do mięśni, 🩸
* mózg oczyszcza się z toksyn, 🧠
* tkanki i komórki regenerują się i odbudowują, 🧬
* stabilizuje się metabolizm i poziomu cukru we krwi; 🍭

Procentowy rozkład snu głębokiego

U osoby dorosłej sen głęboki powinien stanowić ok. 15-25% całego czasu snu. Warto mięć na uwadze, że zapotrzebowanie na sen głęboki zmniejsza się wraz z wiekiem.

* Przykładowy wykres udziału snu głębokiego w moim przypadku
Jak wpływać na sen głęboki? 🥱

Każdy chciałby każdego dnia budzić się pełen energii i wypoczęty. Z doświadczenia pewnie wiesz, że bywa to trudne. Da się jednak wpływać na efektywność snu i wydłużenie snu głębokiego. Co możesz zrobić? Wyeliminuj picie alkoholu i jedzenie ciężkich, przetworzonych produktów przed snem. Zadbaj o temperaturę w sypialni (przy niższej sen jest lepszy). Postaraj się nie pracować do późna, szczególnie przed ekranami monitora czy telefonu, ponieważ ekspozycja na światło niebieskie skraca długość fazy snu głębokiego. Kładź się o wyznaczonej porze. Brak regularności w kładzeniu się spać rozregulowuje Twój organizm.

⚠️ Pamiętaj, że ogólna długość snu nie musi być skorelowana z Twoją regeneracją, tak jak wysoka waga nie musi oznaczać wysokiego procentowego udziału tkanki tłuszczowej. Monitorując swój sen warto śledzić jego poszczególne fazy.

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary